(29.07.2012 Pazar günkü "BirGün" Gazetesi'nde yayınlandı ..
Müzikle, dinleyici olmanın ötesinde ilgiliyseniz “Albüm olayı bitti mi” sorusuyla, Türkülerle ortalamadan bir miktar fazla ilgiliyseniz de “Türkü olayı bitti mi” sorusuyla sıkça karşılaşırsınız .. Yanıt verseniz de vermeseniz de, yanıtlar hakkında kafa yorsanız da yormasanız da bu durum hiç değişmiyor epey bir zamandır. Satış rakamları 10 yıl öncesinin çok gerisinde ve albüm çıkarıp ünlü olmak da gençlerin hayallerini eskisi kadar süslemiyor artık. Hayatın her alanındaki egemenliğini günden güne biraz daha artıran, sadece olumlu ve olumsuz yanlarını tartışarak bile saatlerimizi, günlerimizi çalan internetin etkilerini, müzikte de iyiden iyiye hissetmekteyiz ..

Ama şükürler olsun ki (!) türkülerimizin dinleyici kitlesi - en azından şimdilik – internet bağımlısı değil ve türkü albümleri, hatta plakları (1) eski satış rakamlarının uzağında bile olsa, dinleyicisiyle iyi-kötü buluşmaya devam ediyor.. Yazının başında söz ettiğimiz ikinci sorunun yanıtı ise, benim açımdan son derece net : Türküler, türkü yakma geleneği asla bitmeyecek ama büyük olasılıkla biçim değiştirecek. Bu konudaki örneğim ve en güçlü “delilim” ise “Anadolu Rock”, “Anadolu Pop” ya da “Özgün Müzik” diye adlandırılan çalışmalar .. (2)

Musa Eroğlu’nun, geleneksel ile gelenekselin bir adım sonrası diyebileceğimiz beste türkülerden oluşan son albümü “Zamansız Yağmur” da böylesine bir ortama doğdu .. Daha önce, Mihriban’ı, Halil İbrahim’i, Telli Turnam’ı, Yolun Sonu Görünüyor’u ve daha nice güzel türküyü yüreğimize kazıyan “Dede”den söz ediyorum evet .. Onun “Dede”liği ne Aleviliğinden, ne süratli ama lezzetli bağlama icrasından, ne de kadife ama gür sesinden kaynaklanıyor. Ona “Dede” deyişimiz, Halk Müziği ve Halk Kültürü, özellikle de Halk Şiiri konusundaki zengin bilgi birikimi ve konuşunca ağzının içine baktıran hoş sohbetinden dolayı ..

Albümün müzik yönetmenliğini, aranjörlüğünü ve post-prodüksiyonunu üstlenen Ahmet Özgül’ü ve onunla birlikte albüme yorumlarını katan müzisyenleri içtenlikle kutlarken, genç bağlama sanatçısı Erdem Şimşek’e özel bir pencere açmak istiyorum. Albümde, şelpe, kopuz ve dört telli bağlama çalan Erdem’in, alt yapısı, eğitimi, kişiliği ve vizyonuyla önümüzdeki yıllarda bağlama icrasına önemli katkılarda bulunacağını söylemek, kehanet olmasa gerek ..

Musa Eroğlu, bu son albümünde de geleneksel türkülerimizle beste türküleri, yine “kendi yoğurt yiyişince” ve ustaca harmanlamış .. Unutulmaz Barak ağıt havası “Bey Mayıl” (Mail) ve “Gül Koydum Gül Tasına” gibi klasikleri ondan dinlerken, “Mapusane İçinde Yanıyor Gazlar” çıkıyor karşımıza ve bu memleketin hapishanelerinin dün olduğu gibi bugün de halen kanadığını anımsatıyor bir kez daha .. “Zenginimiz bedel verir / Askerimiz fakirdendir” örneğindeki gibi, pek çok konuda bir şeyleri değiştiremediğimizi anlatan bir diğer türkü ise, Dede’nin, çok sevdiği ozanlardan Dursun Ali Akınet’in (3) sözlerinden bestelediği “Beyin Oğlu Hangisidir” adını taşıyor .. Musa Eroğlu, Köroğlu yiğitlemesi tadındaki bestesini, inceden hicvedici bir üslupla icra ederken, rock hava sahasına da tatlı ihlallerde bulunuyor ..

Albüme adını da veren “Zamansız Yağmur”un sözü ve müziği Musa Eroğlu’nun .. Zamansız Yağmur, türkü sevenlerin dinledikçe daha çok sevecekleri bir çalışma olmuş. Bir başka anlatımla, Dede’nin son yıllarda iyice netleşen müzikal çizgisinin bütün özelliklerini taşıyan, kendisiyle özdeşleşen tınılarla bezeli bir “imza yapıt” .. Albümde, geleneksel türkülerin, Musa Eroğlu bestelerinin yanı sıra, başka beste/türküler de yer alıyor. Ben, bunlardan birinin, “Candan İleri”nin altını özellikle çizmek istiyorum .. Karacaoğlan’ın sözleri, Haydar Kutluer tarafından sanki Musa Eroğlu’nun söylemesi için bestelenmiş ve o da gerçekten hakkını vere vere okumuş : Bizim pencereler yele karşıdır / muhabbet dediğin karşı karşıdır / girebilsen şu sinemde neler var / gülüp oynadığın ele karşıdır..(5)

Müzik ile, müzik dinleme dışında ilgisi olmayan herkese “Albüm çıkaran sanatçı ne yapar” diye sorsak alacağımız yanıt üç aşağı beş yukarı bellidir : “Radyo radyo, televizyon televizyon, gazete gazete dolaşır.” .. Yıllardır müzik piyasasının kirli ve hastalıklı kalbine, İstanbul’a taşınmayı reddedip Ankara’da yaşayan, köyünü, yaylasını aklından ve yüreğinden hiç çıkarmayan, yılın en sıcak 3-5 ayını yaylasında, köyünde, kendi adını ve emeğini taşıyan Musa Eroğlu Ormanı’nın gölgesinde geçiren, ayağını topraktan kesmeyen, kesmediği için de toprak kokan sözler yazabilen, toprak kokan besteler yapabilen, bu zamanda naif kalabilmiş ender isimlerden Musa Eroğlu ise, albümü piyasaya çıkar çıkmaz yine yaylasının, Mut’un yolunu tuttu. Tabi ki “Zamansız Yağmur”u, türkü sevenlere emanet ederek ..
Ne diyelim ? Zamansız Yağmur’un alanı/dinleyeni çok, Dede’nin ömrü uzun olsun ..

(1) Edip Akbayram’ın son albümü “Mayıs”ın, sınırlı sayıdaki plak baskısı da meraklıları için piyasaya çıktı.
(2) “Türkü Yakma Geleneği Üzerine” http://www.haldunkarabudak.com/index.php/yazlarm/denerken/51-tuerkue-yakma-gelene-uezerne
(3) Dursun Ali Akınet, Musa Eroğlu’nun daha önce bestelediği “Halil İbrahim” adlı türkünün sözlerinin de sahibidir.
(4) Türkü çevrelerinde Musa Eroğlu, “Çağdaş Karacaoğlan” diye de anılır ..
(5) Türkünün ikinci sözlerine Dadaloğlu ve Aşık Veysel’de de rastlıyoruz : Sabahtan kalktım da günden ileri / Ben kimi sevmişim senden ileri / Ziyaret olmuşsun kurban istersin / Dahi malım yoktur candan ileri ..

Yorumlar   

Engin Onursal
0 # Engin Onursal 15-01-2015 22:07
haldun abicim seninde eline,yüreğine sağlık.manevi desteğin içinde ayrıca kendi adıma cok teşekkür ediyorum…
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı

Yorum ekle

Ad Soyad

E-Posta


Güvenlik koduYenile


Genel
Biyografim
Haberler & Duyurular
KLİBİMİZ YAYINDA !
BİR KEZ DAHA "SEVGİLİLER GÜNÜ"NE DAİR ..
Tv Programları
HALDUN KARABUDAK "BİZİM TÜRKÜLER" PROGRAMINDA
ÜÇ BOYUTLU VE ANİME BİR MALKOÇOĞLU ÖYKÜSÜ YA DA “AVATAR” ÜZERİNE …
Yazılar
günbegüne dair "iradename" ...
Özel Yayınlar
BİR RESMİ WEB SİTESİNİN ÖYKÜSÜ YA DA EKSİKLERİMİZE DAİR …
TOPRAK KOKAN BESTELERİYLE, MUSA EROĞLU'NUN "ZAMANSIZ YAĞMUR"U ..
Günbegüne Dair "İradename"
Türküce
TÜRKÜCE
için
VE “BOZKIRIN TEZENESİ” “YALAN DÜNYA”DAN GÖÇER ..
O ADAM
TUTULMA
BİR ULUS DÜŞÜNÜN; HİÇ DÜŞÜNMEYEN
ERZURUM
KURBAN
BAŞÖĞRETMEN’İN ÖĞRETMENLERİ
KIRIK NOT
GENÇ
VEYSEL’İ BAHARDA BAĞRINA BASAN TOPRAK
NEVRUZ
“7’DEN 77’YE”
ADAM GİBİ ADAM
“DÜNYA”
“KİMLİK”
SEVERSİNİZ BENİ
ORADA KİMSE VAR MI
CANIM KARDA YANAR
BİR UCU ÖLÜM
EN SON BABALAR SEVİNİR
Denerken
GİTTİĞİ YERİ CENNETE ÇEVİREN'E
YÜKSEKTEN BAKAN "AYDINLAR" VE "YÜKSELEN BİR DEĞER" OLARAK TÜRKÜLERİMİZ ...
TÜRKÜ YAKMA GELENEĞİ ÜZERİNE
ÖZGÜRLÜK
ARPADAN BİR ÖLÜM ÜZERİNE
YOLCULUK
GÖZYAŞINI YİTİRMEK
Şiirimsi
AŞK
Neşet Ertaş'a
Arif Sağ'a
Şiirler
ACI BAYRAM
KARDEŞ KANI
TASVİR-İ HÂL
BUGÜNÜ YAŞAMAK
NÖBETÇİ GECE
HÂL
KAN DÜŞTÜ
BENİM SEVGİLERİM
Müziğim
Derlediklerim / Notaya Aldıklarım
UZUN KAVAK NE UZARSIN BOŞUNA
YANIK ÇAYIRLARDA-2
YANIK ÇAYIRLARDA-1
HANİ ŞU GIZIN ANASI
Bestelerim
PERİ BACALARININ GİZEMLİ SIRRINDAKİ ESRAR
SEHER YELİ GÜN UMUDU
SANEM AĞLAMA
HALAYIN BAŞINDAYIM
BU DAĞIN ARDI KAYA
SARHOŞ HALAYI
KIZILIRMAK
DAĞ AŞTIM
HANİ BANA SABR-Ü KARAR
Video
"SANEM AĞLAMA - Albüm Tanıtım"
HALDUN KARABUDAK - TRT TURK 14-11-2010
MAH CEMALİN GÜNEŞ MİDİR AY MIDIR
ÇANAKKALE İÇİNDE
MAH CEMALİN GÜNEŞ MİDİR AY MIDIR
TRT-1 2009 SEYR-İ ALEM RÖPORTAJI
ŞOFÖR KARDEŞ / ARKADAŞ Yönetmen:Haldun Karabudak
YÖRELERİMİZ TÜRKÜLERİMİZ / CİDE (1992)
TRT GAP
SANEM AĞLAMA (Klip-1993)
GÜNBEGÜN - Atatürk Çocuk Yuvası
GÜNAYDIN / TRT-İNT 1998
GÜNBEGÜN / Konuk : İbrahim Tatlıses
Ses
Müzik
Fotoğraf Galerisi
Haldun Karabudak - Fotoğraf Albümüm
Etkinlikler
Konser
Teşekkür - Plaket
Basından
Güncel Yazılarım

Etkinlikler