YOLCULUK

Bir gün içinizden bir ses, yola revan olmanızı emreder. Düşünmeden, sorgulamadan tamamlanmalıdır yol hazırlıkları. Gidilecek yer gibi, gitme nedeni de belli değildir ama, içten gelen bu emre karşı durmanın mümkünü de yoktur. İsrafil, sur borusunu üflemiştir ve bütün ölümlülerin kıyamet gününde yapacağı gibi sessizce gitmenin zamanıdır ..

Yollar, yeni yollara gebedir hep. Ve bir fare kadar hızlı üreyen merak duygusu, yedikçe acıkan oburluktadır. Dağların ardına dağlar sıralanır, dağların ardındaki kentlerde keşfedilmeyi bekleyen insanların ve ilişkilerin varlığı, daha bir acıktırır meraklarınızı. Meraklarınız, sancağı olur tek kişilik ordunuzun ve yola düşersiniz ..

Sizi, bulunduğunuz yere sıkı sıkıya bağlayan ne çok şey vardır oysa ki. Başta onlarca yıllık ömrünüz olmak üzere, o ömrün çeşitli zamanlarında, yaşamınıza şu ya da bu şekilde giren ilişkileriniz keser önünüzü. Ya sizde bir iz bırakmışlardır ya da sizin izinizi taşırlar. Çoğu zaman aklın ucundan bile geçmeyen vefa duygusu, ömrün kim bilir hangi ücrasında kalmış “izlerin” üzerine titrer, fiilen silinmiş izlerin tutucu hukukunu yazar ..

Evinizin bir köşesi, o köşede yaşanmış bir anı çıkar karşınıza. Sırtlayıp götüremeyeceğiniz duvarlarla, bir fanusa kapatamayacağınız anılarla kesilir önünüz. O güne dek ayrımına varmadığınız kirli örtülü meyhane masalarıyla, zaman zaman tahammül edemediğiniz gündelik ilişkilerle bağlanırsınız. Bazen bir ağaçtan kopamazsınız, bazen bir çeşme başından ayrılamazsınız. İçinizden gelen karşı durulmaz ses sabırsızlanır, siz huzursuz olursunuz ..

Hep yol ayrımıdır bundan sonrası. Gittiğiniz yere yüreğinizi götüremezsiniz, aklınızın kaldığı yere gidemezsiniz. Hem kurtulmak istediğiniz geçmişinizi özlersiniz, hem de, gidişinizi engelleyen her şeyi lanetlersiniz. Lanet duygusuyla daldığınız uykuda, kâbuslara boğulursunuz. Yüksek bir yerlerden düşüp, tutunacak hiç bir şey bulamadığınız kabuslardan uyandığınızda, lanetlediklerinizi aslında ne çok sevdiğinizi fark edersiniz ..

Büyük ve köklü bir değişimdir söz konusu olan. Ancak, kopulamayan ve götürülebilecek her şeyi sırtlanıp yola çıkmak, o değişimi zaten küçültmüş ve önemsizleştirmiştir. Obasını terk etmeyi düşünen yörük, obasıyla birlikte yeni bir yere göçmektedir ..

Yolların ardındaki yollar, dağları aşıp giden yolların ardındaki yeni insanlar ve bir daha asla yaşayamayacağınız günahlar, yolunuzu boşuna gözleyecektir. Uzak diyarlara sizsiz giden aklınız da oralarda daha fazla kalamayıp, aslına rücu edecektir. Siz, yeniden kavuştuğunuz aklınızla baş başa, gidemeyişinizin mantığını yüreğinize anlatmaya uğraşırken, sizden umudunu kesen uzak diyarların insanları, ağızlarını yeni günahlarla tatlandıracaklardır ..

Dünden farklı olmayan, muhtemelen yarından da farklı olmayacak bir günde ve başladığınız yerdesinizdir artık. Sizin hiç bir katkıda bulunamadığınız yaşantınıza, çaresiz doğan ve doğduğu kadar çaresiz batan güneşlerin katkısını beklemek boşunadır. (Tıpkı ölü doğan “yolculuk girişiminin” ardından ağlamak gibi.) Ne ilk yenilgidir bu, ne de son olacaktır. Şimdi aslolan, peşinizi bırakmayan ve sizin de bırakamadıklarınızla birlikte, bulunduğunuz yerdeki değişimin yolunu tutmaktır. “En kötü “var”, en iyi “yok”tan daha iyidir..”

Yorum ekle

Ad Soyad

E-Posta


Güvenlik koduYenile


Genel
Biyografim
Haberler & Duyurular
KLİBİMİZ YAYINDA !
BİR KEZ DAHA "SEVGİLİLER GÜNÜ"NE DAİR ..
Tv Programları
HALDUN KARABUDAK "BİZİM TÜRKÜLER" PROGRAMINDA
ÜÇ BOYUTLU VE ANİME BİR MALKOÇOĞLU ÖYKÜSÜ YA DA “AVATAR” ÜZERİNE …
Yazılar
günbegüne dair "iradename" ...
Özel Yayınlar
BİR RESMİ WEB SİTESİNİN ÖYKÜSÜ YA DA EKSİKLERİMİZE DAİR …
TOPRAK KOKAN BESTELERİYLE, MUSA EROĞLU'NUN "ZAMANSIZ YAĞMUR"U ..
Günbegüne Dair "İradename"
Türküce
TÜRKÜCE
için
VE “BOZKIRIN TEZENESİ” “YALAN DÜNYA”DAN GÖÇER ..
O ADAM
TUTULMA
BİR ULUS DÜŞÜNÜN; HİÇ DÜŞÜNMEYEN
ERZURUM
KURBAN
BAŞÖĞRETMEN’İN ÖĞRETMENLERİ
KIRIK NOT
GENÇ
VEYSEL’İ BAHARDA BAĞRINA BASAN TOPRAK
NEVRUZ
“7’DEN 77’YE”
ADAM GİBİ ADAM
“DÜNYA”
“KİMLİK”
SEVERSİNİZ BENİ
ORADA KİMSE VAR MI
CANIM KARDA YANAR
BİR UCU ÖLÜM
EN SON BABALAR SEVİNİR
Denerken
GİTTİĞİ YERİ CENNETE ÇEVİREN'E
YÜKSEKTEN BAKAN "AYDINLAR" VE "YÜKSELEN BİR DEĞER" OLARAK TÜRKÜLERİMİZ ...
TÜRKÜ YAKMA GELENEĞİ ÜZERİNE
ÖZGÜRLÜK
ARPADAN BİR ÖLÜM ÜZERİNE
YOLCULUK
GÖZYAŞINI YİTİRMEK
Şiirimsi
AŞK
Neşet Ertaş'a
Arif Sağ'a
Şiirler
ACI BAYRAM
KARDEŞ KANI
TASVİR-İ HÂL
BUGÜNÜ YAŞAMAK
NÖBETÇİ GECE
HÂL
KAN DÜŞTÜ
BENİM SEVGİLERİM
Müziğim
Derlediklerim / Notaya Aldıklarım
UZUN KAVAK NE UZARSIN BOŞUNA
YANIK ÇAYIRLARDA-2
YANIK ÇAYIRLARDA-1
HANİ ŞU GIZIN ANASI
Bestelerim
PERİ BACALARININ GİZEMLİ SIRRINDAKİ ESRAR
SEHER YELİ GÜN UMUDU
SANEM AĞLAMA
HALAYIN BAŞINDAYIM
BU DAĞIN ARDI KAYA
SARHOŞ HALAYI
KIZILIRMAK
DAĞ AŞTIM
HANİ BANA SABR-Ü KARAR
Video
"SANEM AĞLAMA - Albüm Tanıtım"
HALDUN KARABUDAK - TRT TURK 14-11-2010
MAH CEMALİN GÜNEŞ MİDİR AY MIDIR
ÇANAKKALE İÇİNDE
MAH CEMALİN GÜNEŞ MİDİR AY MIDIR
TRT-1 2009 SEYR-İ ALEM RÖPORTAJI
ŞOFÖR KARDEŞ / ARKADAŞ Yönetmen:Haldun Karabudak
YÖRELERİMİZ TÜRKÜLERİMİZ / CİDE (1992)
TRT GAP
SANEM AĞLAMA (Klip-1993)
GÜNBEGÜN - Atatürk Çocuk Yuvası
GÜNAYDIN / TRT-İNT 1998
GÜNBEGÜN / Konuk : İbrahim Tatlıses
Ses
Müzik
Fotoğraf Galerisi
Haldun Karabudak - Fotoğraf Albümüm
Etkinlikler
Konser
Teşekkür - Plaket
Basından
Güncel Yazılarım

Etkinlikler