Barış Manço İçin

Olmadı Barış Usta; sana hiç yakışmadı ..

Biz senin bitip tükenmeyen yolculuklarına alışmıştık. Ama o yolculuklarının sonunda, belki de hiç gidemeyeceğimiz yerleri seninle dolaşacağımızı bilir, hiç asılmayan yüzünle dünyanın hangi köşesinden “merhaba” diyeceğini merakla beklerdik ..

Ölüm ve senin adın, hiç bir cümlede yan yana  kullanılamaz gibi gelirdi bize. Artık tamamen duran kalbinin daha önceki uyarılarını, bu yüzden ciddiye almamıştık. Seni, İstanbul’a bakan bir tepede toprağa verirken, yeni bir yolculuğa uğurluyormuş gibi davranışımızın nedeni de aynıydı. Hafta sonunda televizyonumuzu açacaktık ve Sen, bize cenneti anlatacaktın sanki ..

Büyükler üzgün, “müsaadelerini” almadan gittiğin  çocuklar kırgın ve, bize yeniden anımsattığın yaşlılar, öksüz kalmış çocuklar gibiydi. Bu, küçük kol düğmelerinin ayrılığına hiç benzemeyen ayrılığa kimse inanmak istemiyordu. Japon dostların ve Azeri “gardaşların” gibi, dünyanın dört bucağındaki sevenlerin de, çağdaş “Evliya Çelebileri” için göz yaşı döküyorlardı ..

Sevgi ekmiştin, sevgi biçiyordun. Sana duyulan sevgi, herhangi bir 56 yıllık ömürle kazanılamazdı. 40 yıllık müzik yaşantına, bir çoğu klasikleşmiş  250 eser sığdırmış ve hep sevgiyi anlatmıştın. Bunca üretkenliğin arasına nefret, öfke ve saldırganlık zaten sığmazdı ve sığamamıştı da. Havasından geçilmeyen  ve aslında havasından gayrı bir şeyleri de olmayan sahte yıldızların arasında parlayan gerçek bir yıldızdın. Ve seni son yolculuğuna uğurlamaya koşan on binler, sanatçıyla sanatçı olmayanı tartışan “havanda su dövücülere”, tartışmanın sonucunu ilan ediyordu ..

Kim ne tartışırsa tartışsın, tartışılamayacak bir gerçek orta yerde duruyordu : Sanatçı için ölüm, sadece bir milattı. Sanatçı, bu milattan sonra, yarattıklarıyla sonsuza dek yaşardı. 7’den 77’ye Barış Manço için ağlayanlar, 7’den 77’ye ve rakamların anlatabildiği zamanların sonuna dek Barış Manço’yu dinleyip, Barış Manço’yu söyleyeceklerdi. Değişen tek şey, usta sanatçının adresiydi. Daha önce “Barış Manço - Moda” adresine gönderilen sevgi mektuplarının üzerine artık, “Barış Manço - Cennet”  yazmak yeterli olacaktı ..

Yorum ekle

Ad Soyad

E-Posta


Güvenlik koduYenile