Biyografim

 

haldun-karabudak-001
haldun-karabudak
haldun-karabudak-002
haldun-karabudak-003
haldun-karabudak-004
haldun-karabudak-005
haldun-karabudak-006
haldun-karabudak-007
haldun-karabudak-008
haldun-karabudak-009
haldun-karabudak-010
haldun-karabudak-011
haldun-karabudak-013
haldun-karabudak-012
haldun-karabudak-014
haldun-karabudak-015
haldun-karabudak-016
haldun-karabudak-017

21 Mart 1960 Sivas doğumluyum. Ankara Üniversitesi SBF Basın ve Yayın Yüksek Okulu Radyo-Televizyon Bölümü'nü 1982 yılında bitirdim. 1985 – 1994 tarihleri arasında TSK Foto-Film Merkezi’nde yönetmen olarak çalıştım, “Silahlı Kuvvetler Saati”ni hazırladım.

1994 Yılından itibaren görev yaptığım TRT’de, Allı Turnam, Dost Dost Diye, Türküler Geçidi, Katre, Telli Turnam, Üç Avaz gibi müzik, yine Katre adıyla senfonik orkestra eşlikli geleneksel müzik, Bayram Gelir Elime gibi müzik-eğlence programlarıyla, Haber Ola adlı haber-yarışma, Memleket Saati, Doya Doya Karadeniz, Günbegün adlı kuşak, Göz Nuru adlı hobi kuşağı, Eline Sağlık adlı hobi ve yemek programı, Kona Göçe Anadolu adlı Halk Oyunları, İşte Kalite adlı ekonomi, İşte Gidiyorum ve İSEDAK adlı belgesel, Tencere adlı yemek ve Kelebek Etkisi adlı meteoroloji/çevre, Pazar Ola adlı tüketici, “Senin Yüzünden” ve “El Mi Yaman Bey Mi Yaman” adlı yarışma programlarını hazırladım, Günaydın, Güne Başlarken, Pazar Panorama gibi programlarda metin yazarlığı ve program koordinatörlüğü, Yabancı, Bizim Sesimiz ve Şenlik Var gibi pek çok programda da yönetmenlik yaptım.

Ayrıca, Bosna için hazırlanan Mavi Kelebeğin İzinde adlı uzun soluklu canlı yayında yönetmen, Gazze için hazırlanan uzun soluklu canlı yayın / bağış kampanyası programı İnsanlık Aşkına Gazze programında da yapımcı/yönetmen olarak görev aldım. TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’nin 2017 yılında Nevşehir’de düzenlenen 39.sunun yönetmenliğini de üstlendim. Türkiye televizyonlarında bir ilk olmak üzere, 24 Aralık 2009'da Erzincan'da düzenlenen "10 Muharrem Cem'i"nin TRT-1'den canlı yayınını gerçekleştirdim. 2018 yılında, iktidarın "demokrasi" anlayışına uygun biçimde (kovulmayla karışık) TRT'den emekli oldum. Şimdilerde, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) nin web televizyonu ADD TV'yi yönetiyorum.

Bir süre önce kaybettiğimiz sevgili Meliha Güneş ile birlikte, TRT-Türkü radyo kanalında "İki Elin Sesi", adlı programı hazırlayıp sundum.

 

BirGün gazetesinde bir süre, “Önüm Arkam Türkü” adlı köşeyi hazırladım. Yurtiçi ve yurt dışında çok sayıda konser verdim, türkü formunda besteler yaptım. Bu besteler değerli sanatçıların albümlerinde yer aldı. Pek çok sanatçının albümünde icracılık ve müzik yönetmenliği yaptım. İçerisinde bestelerimin de yer aldığı ilk solo albümüm "Sanem Ağlama"yı 2014 yılında izleyicilerin beğenisine sundum. Şu sıralarda 2. Albümün hazırlıklarıyla uğraşıyorum. Çağdaş Gazeteciler Derneği’nce verilen Gazetecilik Başarı Ödülü’ne (2001) layık görüldüm, iki dönem de derneğin Genel Merkez Yönetim Kurulunda görev yaptım.

Daha önce yazdıklarımdan derlenen "Hâl" adlı yayınlanmış bir kitabım var. Halen, usta sanatçı ağabeyim İhsan Öztürk'ün biyografisini yazmakla meşgulüm. Evli ve iki çocuk babasıyım. Oğlum Görkem Karabudak da müzisyen.